Mózg jest niesamowity!

Z okazji Światowego Tygodnia Mózgu mam dla Was kilka ciekawostek na jego temat :D

🧠 Czy wiecie, że ludzki mózg NIE posiada możliwości pełnej koncentracji na więcej niż jednym zadaniu jednocześnie? MULTITASKING NIE ISTNIEJE! Kolejne symultanicznie wykonywane czynności ZAWSZE stracą na jakości. Dlatego też, aby być efektywnym, warto skupić się na JEDNEJ czynności na raz. Szczególnie, kiedy odczuwamy przewlekłe zmęczenie oraz łatwo się przebodźcowujemy.

🧠 Mózg to w 80% WODA. Nie pijesz – nie żyjesz ;)

🧠 Alkohol NIE POWODUJE, że zapominamy! Alkohol blokuje możliwość powstawania wspomnień, nie ma zatem czego zapominać.

🧠Każdego dnia człowiek doświadcza około 70 tysięcy myśli, z których około 70% jest pesymistyczna i samokrytyczna. WTF???

🧠 Istnieje zjawisko nazwane EFEKTEM GOOGLE. Pod wpływem stale rosnącej liczby informacji, które nas bombardują, mózg uczy się nie tyle ich zapamiętywania (nie da się…), co zapamiętywania, jak dotrzeć z powrotem do tych informacji wtedy, kiedy są one nam potrzebne ;)

🧠 Muzyka łagodzi obyczaje :) Mianowicie – wyzwala aktywność w tej samej części mózgu, która uwalnia dopaminę podczas stosunku i jedzenia :)

🧠 Mózg nie boli. Jeśli boli nas głowa – spowodowane jest to wysokim ciśnieniem w głowie, spowodowanym np. stresem.

🧠 Pamiętamy więcej, niż nam się wydaje Układ nerwowy potrafi odtworzyć wspomnienia, które nie są nasze, a naszych rodziców czy dziadków! Robi to w ogromnej większości przypadków totalnie nieświadomie, jednak wpływa to na nasze funkcjonowanie i przystosowanie do środowiska, do którego chcieli nas w biologicznym sensie przystosować przodkowie!

🧠 Mózg trzeba stymulować!!! „Nieużywany organ zanika” :)

🧠Istnieją różne substancje, które mogą wspoerać mózg w określony sposób. Są to tak zwane nootropiki W zależności od tego, jakie są to substancje, mogą: zwiększyć percepcję, koncentrację, pamięć. Mogą pozytywnie wpływać na sen czy „wyczilowanie”, usprawniają krążenie mózgowe oraz hamują czynniki odpowiedzialne za neurodegenerację. Używacie nootropików? Oj używacie, a czasem nawet nie zdajecie sobie z tego sprawy Kto nie pił nigdy kawy?