Mózg trójdzielny, czyli ciało, emocje i umysł w Procesie Zdrowienia

Trojdzielna budowa mózgu. To teoria, która porządkuje różne, ewolucyjnie powstałe warstwy mózgu w 3 grupy:

✔ mózg gadzi, odpowiedzialny za podstawowe funkcje życiowe, takie jak oddychanie, wydalanie, rozmnażanie, podstawowy poziom przetrwania…

✔ mózg ssaczy, związany z poczuciem bezpieczeństwa w grupie i reakcją „grupa ważniejsza niż jednostka”, związany z powstawaniem i przetwarzaniem emocji oraz z pamięcią,

✔ mózg racjonalny, czyli kora mózgu, związana z wyższymi uczuciami, poczuciem sensu, logiką, językiem, wyobrażeniami, zdolnościami umysłowymi.

Taki podział wspaniale pokazuje nam naszą ludzką naturę. Mamy podstawowe potrzeby, których nie możemy się wyrzec, bo żyjemy na ziemi. I już ;) Mamy też potrzebę życia w grupie, w relacjach, to dla nas normalne i naturalne. I nasz mózg (i nie tylko) jest przystosowany do tego, aby te realcje budować i dbać o nie, ale przyjmując TAKŻE tę wyższą perspektywę, którą daje mózg racjonalny, „bycie człowiekiem”.

 

Czy któraś struktura może funkcjonować bez pozostałych? Teoretycznie tak, w opisach przypadków medycznych pokazano, że wówczas pewne funkcje może przejąć inna struktura, jednak są to przypadki bardzo wyjątkowe i nie bez wpływu na funkcjonowanie na różnych poziomach. W praktyce jednak i w standardowych przypadkach, do których zapewne należysz, wszystkie te struktury działają jednocześnie, wpływając na siebie nawzajem.

Twoje racjonalne myśli mają wpływ na funkcje życiowe, na emocje, pamięć emocjonalną, schematy, które odtwarzasz nieświadomie w relacjach i tak dalej.

Emocje mają wpływ na Twoje myśli, decyzje, poczucie sensu, wyobrażenia, a także na procesy fizjologiczne (bo same są reakcją z tego poziomu).

Podstawowe funkcje życiowe i ich sprawność wpłyną na Twoje myśli oraz wzbudzą określone emocje i uczucia. Przykład? Problemy z wypróżnianiem potrafią zaburzyć nastrój niejednej osobie ;)

Dlatego ŁĄCZ PRACĘ Z CIAŁEM, EMOCJAMI, UMYSŁEM. To jedyna droga do tego, aby powrócić pełni do zdrowia w poczuciu ulgi i swobody oraz pewności, że jeśli nawet pojawią się objawy, to Ty będziesz wiedzieć, co z tym zrobić :)

 

Jeśli natomiast jesteś specjalistą pracującym z osobami z przewlekłymi problemami trawiennymi – wzięcie pod uwagę tych wszystkich trzech poziomów funkcjonowania Twojego Klienta sprawi, że odkryją się nowe opcje, możliwości, a Twoje wsparcie go w jego procesie będzie znaczenie bardziej efektywne i skuteczne, a Tobie przyniesie wiele więcej satysfakcji i poczucia sensu w tym, co robisz na co dzień w swojej pracy, wspierając innych:)

Jeśli chcesz porozmawiać ze mną o takim sposobie pracy z Klientem, zapraszam Cię na bezpłatną, niezobowiązującą rozmowę, podczas której:

✔ Przeanalizuję Twój sposób pracy, Twoje potrzeby i poszukiwania w tym zakresie,

✔ Pokażę, jakie kroki warto podjąć, aby Twoja praca z Klientem z IBS była bardziej skuteczna, zindywidualizowana i pełniejsza,

✔ Sprawdzę, czy mogę Ci pomóc, a Ty sprawdzisz, czy to, co proponuję, rezonuje z Tobą i Twoimi oczekiwaniami :)

Jest to rozmowa zupełnie niezobowiązująca, co oznacza, że możemy po niej podjąć współpracę, ale jeśli jej nie podejmiemy – jest to w 100% ok :)


Bezpłatna rozmowa dla specjalistów – klik :)


Tu przeczytasz więcej o rozmowie :)