Zdrowie to nie tylko brak choroby…

Jaka jest definicja zdrowia według WHO? Otóż zdrowie jest stanem pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko brakiem obiektywnie istniejącej choroby. I z tej perspektywy… Czy czujesz się zdrowa/y?

Dolegliwości trawienne często pojawiają się na tle czynnościowym, co oznacza, że uchwycenie ich przyczyny “na papierze” i wydanie określonej diagnozy po prostu nie następuje. Ale czy to znaczy drogi Pacjencie/Pacjentko, że jesteś zdrowa/y? Ano nie, ponieważ nie doświadczasz pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego (np. boli Cię brzuch, więc nie wychodzisz ze znajomymi i czujesz się w konsekwencji samotny/a i przygnębiony/a).

Zauważ też, że chodzi o pełen dobrostan fizyczny ORAZ❗ psychiczny ORAZ ❗społeczny. ORAZ to jest spójnik, który wskazuje na RÓWNOWAŻNOŚĆ wszystkich połączonych nim elementów. Zatem to nie tak, że któryś bierze górę, one są tak samo ważne. To jest także istotna wskazówka w kontekście wchodzenia na drogę Procesu Zdrowienia. Żaden z elementów nie jest mniej ważny niż inne.

Dlatego, aby być zdrowym, konieczne jest pochylenie się nad kwestią dobrostanu fizycznego, ale RÓWNIEŻ psychicznego ORAZ społecznego (czyli chociażby przyjrzenie się relacjom, jakie są wokół Ciebie). Ma to dla Ciebie sens? Podziel się ze mną na maila: kontakt@akademialoveyourguts.pl :)